PetsToday

1-й информационный зоопортал Украины

dog
Pull

Сяючі рибки: цікавості з історії походження

Сяючі рибки: цікавості з історії походження

Гратися з незвичайним зовнішнім виглядом підводних мешканців може не тільки природа: наприкінці минулого століття вчені вперше представили світу сяючих риб. Дослідники переслідували власні наукові ціли, а заразом подарували акваріумістам новий об’єкт інтересу. 


У 1999 році група науковців Національного університету Сінгапуру експериментувала з генами флуоресціюючих тихоокеанських медуз. Дослідникам вдалося виділити ген, який впливає на створення люмінофора – саме тієї речовини, яка перетворює енергію на світлове випромінювання. Цей ген вчені вживили в ембріон досить популярної акваріумної рибки даніо реріо. Подальшими експериментами науковці домоглися створення риб, які світяться зеленим світлом. 


Та мета вчених не обмежувалася простим отриманням незвичної рибки, їх цікавило дещо інше: світіння значно полегшує спостереження за формуванням внутрішніх органів піддослідних риб – у цьому і полягав науковий сенс експерименту.

Сяючі рибки як індикатори токсичності

Приблизно в той же період часу вчені з США проводили подібне  дослідження – «розробляли» сяючих риб, які б могли стати індикаторами забруднення води токсичними елементами. Дослідники припускали, що подібні генномодифіковані істоти стануть показниками стану водного середовища.
Ці дослідження могли стати початком розробок нових біотехнологій, та втрутився випадок: на наукову конференцію, де були представлені сяючі риби, завітав представник однієї великої компанії, яка займалася розведенням акваріумних істот. З цього і почалося все найцікавіше. 

Історія проекту GloFish

У 2003 році стартував проект GloFish. З англійської він перекладається як «випромінюючі риби»: glow – випромінювати, а fish – риба. Цей проект розвивався завдяки угоді вчених та бізнесменів. Перший його результат було продемонстровано у 2004 році: на міжнародній виставці зоотоварів InterZoo виставлялися екземпляри живих даніо, які сяяли зеленим і червоним світлом.


Тоді вчені на замовлення бізнесменів виділили з морських коралів особливий ген, який відповідає за червоне флуоресціююче світіння. Так світ дізнався про нові різновиди декоративних даніо – нічну перлину і червону зоряну рибку.


Знайти риб під цими назвами зараз, на жаль, неможливо. Нові породи були запатентовані одразу після появи, як і весь проект GloFish, який нині є відомим світовим брендом. Та на цьому історія сяючих риб не закінчилася. 


Подальші наукові експерименти пов’язуються з новими «перемогами» – іншими штучно виведеними сяючими рибами. Так, в 2006 році світ дізнався про риб з жовто-помаранчевим сяйвом, а у 2011 році – з фіолетовим та синім.
Після досліджень за участі даніо, вчені перейшли до експериментів з іншими підводними створіннями. Так були отримані:


1) Флуоресцюючі тернеції жовтого, оранжевого і червоного кольорів.


2) Сяючі скалярії.


3) Цихліди, які іскряться. 

Чи варто хвилюватися про здоров’я незвичних риб?

Деякі скептики стверджували, що нові генномодифіковані риби не в змозі відтворити нормальне потомство, а їхнє життя в цілому позбавлено усілякого комфорту. Та це не так: сяючі риби не відчувають жодного дискомфорту, пов’язаного з їхньою особливістю. 


Вони так само харчуються, так само можуть хворіти, не мають агресії по відношенню до своїх родичів, а їхня шлюбна поведінка жодним чином на відрізняється від поведінки звичайних риб. Флуоресціюючі особини всіх порід прекрасно розмножуються, причому сяюче забарвлення з'являється у малюків практично відразу і зберігається на протязі усього їхнього життя.


Єдиний нюанс полягає в тому, що видимі статеві ознаки у сяючих особин розрізнити важко саме через світло – самці і самки сяють однаково. Та за формою черевця самочку розпізнати досить просто.GloFish і акваріумістика

Видатні якості сяючих риб одразу привернули увагу акваріумістів. Особливо популярними незвичні особини стали на території Південно-Східної Азії.


Однак варто зазначити: сяйво акваріумних представників GloFish неможливо помітити за умов природнього освітлення. Трансгенні флуоресцюючі клітини організму світяться тільки за освітленням у синьому або ультрафіолетовому діапазонах.


З цього приводу бізнесмени запропонували цінителям прекрасного спеціальні акваріумні світильники, в яких переважними є саме ці спектри світла.


А стосовно утримання сяючих красенів жодних особливих правил немає. Ці рибки жодним чином не відрізняються від своїх звичайних побратимів, тому потребують лише тих умов, які відповідають їхнім природним потребам.  


Назад

Добавить комментарий

НОВОСТИ О ДОМАШНИХ ЖИВОТНЫХ

Обзавестись четвероногим другом – дело несложное, но вот его воспитание, должный уход и правильное питание – это уже вопросы, на которые новоиспеченные владельцы домашних животных не всегда знают ответы. Но это не беда – получить их можно на нашем сайте. Более того, у нас можно ознакомиться с ветеринарными советами и мнениями экспертов по той или иной теме.

Наш зоопортал – интересный сайт, посвященный меньшим друзьям человека. Независимо от того, любите вы кошек или мышек, являетесь владельцем собаки или хамелеона, у нас можно найти ответы на все интересующие вас вопросы.

Так наш раздел «Новости о животных» позволит узнавать самую полезную и актуальную информацию зоомира, оставаться в курсе событий, которые связанны с животными, происходят в Украине и мире.

Хотите первым прочесть обзор только что прошедшей выставки или узнать новые стандарты вакцинации домашних животных? А, может, вам интересно, какие виды рыбок можно содержать в одном аквариуме, а какие – категорически нельзя? Это все и даже больше вы найдете у нас. Мы публикуем для вас интересные и полезные статьи о животных каждый день.

Для вашего удобства на странице «Новости» мы создали удобный рубрикатор, который облегчит поиск интересующего вас материала. В разделе «Наши интервью» можно узнать, что говорят эксперты о том или ином вопросе, раздел «Интересности» хранит в себе самые любопытные статьи о животных, «Полезности» - советы по содержанию и ухожу за питомцами.

В блоке «Породы и виды» мы публикуем статьи, посвященные основным сведениям о том или ином животном, а в рубрике «Советы ветеринаров» - рекомендации специалистов о грамотной заботе о здоровье любимцев. И, конечно же, раздел «Новости» поможет вам оставаться в курсе самых актуальных новостей.

Для того, чтобы не пропускать наши публикации, следите за нами в «Фейсбук» и «Вконтакте». Кстати, время от времени там мы разыгрываем призы для ваших питомцев.