PetsToday

1-й информационный зоопортал Украины

dog
Pull

Історія одомашнення: як коти й собаки потрапили «додому»

Історія одомашнення: як коти й собаки потрапили «додому»

Поки давні люди були мисливцями та збирачами, все необхідне вони отримували від диких тварин. Іноді, правда, їм потребувався помічник для загону та лову дичини. Таким помічником став собака. За свій винятковий нюх та здатність наздоганяти звірів собаки отримували від людей частину видобутку. 


Песиків одомашнили першими – понад 15 тисяч років тому. Коли через 5 тисяч років з'явилося сільське господарство, полк свійських тварин поповнився. 


Наші пращури перестали мандрувати в пошуках їжі й почали збирати врожай з рослин, які висаджували у спеціально відведених місцях. Приблизно тоді вони зрозуміли, що за тваринами не обов'язково бігати, щоб отримати від них бажане. 


У кожному регіоні був свій клімат та свої тварини. Тому на різних теренах одомашнювали різні види. Наприклад, у Давньому Єгипті, де не вистачало води, рослинність була мізерною, а потреба у перевезенні вантажів високою, на роль тяглової сили краще за інших підійшов витривалий осел. На Аравійському півострові жили одногорбі верблюди, яких також приручили для тих же цілей. А щоб пересуватися безмежними степами Середньої Азії, знадобилися швидкі коні.

Про одомашнення собак

Ніхто не знає напевно, коли й де одомашнили собаку. Зрозуміло лише, що їхніми предками були вовки, які з людиною вони вперше мирно зустрілися у Євразії. Одні кажуть, що це сталося в Китаї, інші — що на Близькому Сході, треті називають Європу. Але найстаріший скелет пса, який жив із людьми, знайшли у Німеччині. Йому 14 тисяч років. 


Очевидно, звання «найкращий друг людини» собака отримав дуже давно. У похованні Шаманка на Байкалі знайшли скелет, дуже схожий на скелет хаскі. У собаки був сильно пошкоджений хребет, але він вижив після серйозної травми. Судячи зі складу його зубів, їв він те саме, що й люди. Отже, його добре доглядали.


Першими цілеспрямовано виводити породи собак для різноманітної роботи, стали давні мешканці Сибіру. Археологи знайшли на острові Жохова у Північному Льодовитому океані скелети людей, а також черепи білих ведмедів та собак. При цьому черепи останніх знайшли двох розмірів. Вчені припустили, що маленьких тварин жоховці використовували як їздових, а більших – для полювання на білих ведмедів. Цим останкам близько 9 тисяч років. Поки що це найдавніше свідчення поділу собак на породи.Про одомашнення котів

Вусаті з часів їхнього одомашнення майже не змінилися ані зовні, ані внутрішньо. Найімовірніше, вони походять від степового кота (Felis lybica).


ДНК-дослідження демонструють, що близько 10 тисяч років тому невелика група кішок наблизилася до жителів одного з поселень біля межиріччя Тигра та Євфрату. Коти хотіли ловити гризунів, що рясно плодилися біля будинків та комор. Лише п'ять тваринок з тієї групи були самками. Ймовірно, усі 600 мільйонів сучасних кицьок ведуть свій рід від цих п'яти кішок.


Фактично, вусаті нахлібники, а не помічники. Змусити їх щось робити дуже важко. Частково саме тому знайдено не так багато їхніх древніх скелетів, адже вони не ходили з господарями на полювання й тому зберігали свої життя. 


Натомість у деяких культурах вусатих шанували. Стародавні єгиптяни, наприклад, мали аж кілька богів із головами або тілами кішок.

Цікавий факт про мізки одомашнених тварин

Майже усі приручені звірі й птахи мають мозок за своїми розмірами менший, ніж в їхніх найближчих диких родичів. Це можна пояснити тим, що  людям не потрібні були розумні тварини, адже високий інтелект рідко забезпечує хороше хутро, багато молока або значну фізичну силу. До того ж тямущі частіше бувають агресивними, а це погана риса для кандидата у домашній свійські тварини.


Однак про інтелект найбільш популярних домашніх тваринок – котів і собак – годі й казати. Наприклад, нещодавно вчені з’ясували, що цицьки знають, де знаходяться їхні власники, навіть тоді, коли не бачать їх. Це свідчить про складні когнітивні здібності вусатих. Запрошуємо прочитати про це у нашому попередньому матеріалі

Назад

Добавить комментарий

НОВОСТИ О ДОМАШНИХ ЖИВОТНЫХ

Обзавестись четвероногим другом – дело несложное, но вот его воспитание, должный уход и правильное питание – это уже вопросы, на которые новоиспеченные владельцы домашних животных не всегда знают ответы. Но это не беда – получить их можно на нашем сайте. Более того, у нас можно ознакомиться с ветеринарными советами и мнениями экспертов по той или иной теме.

Наш зоопортал – интересный сайт, посвященный меньшим друзьям человека. Независимо от того, любите вы кошек или мышек, являетесь владельцем собаки или хамелеона, у нас можно найти ответы на все интересующие вас вопросы.

Так наш раздел «Новости о животных» позволит узнавать самую полезную и актуальную информацию зоомира, оставаться в курсе событий, которые связанны с животными, происходят в Украине и мире.

Хотите первым прочесть обзор только что прошедшей выставки или узнать новые стандарты вакцинации домашних животных? А, может, вам интересно, какие виды рыбок можно содержать в одном аквариуме, а какие – категорически нельзя? Это все и даже больше вы найдете у нас. Мы публикуем для вас интересные и полезные статьи о животных каждый день.

Для вашего удобства на странице «Новости» мы создали удобный рубрикатор, который облегчит поиск интересующего вас материала. В разделе «Наши интервью» можно узнать, что говорят эксперты о том или ином вопросе, раздел «Интересности» хранит в себе самые любопытные статьи о животных, «Полезности» - советы по содержанию и ухожу за питомцами.

В блоке «Породы и виды» мы публикуем статьи, посвященные основным сведениям о том или ином животном, а в рубрике «Советы ветеринаров» - рекомендации специалистов о грамотной заботе о здоровье любимцев. И, конечно же, раздел «Новости» поможет вам оставаться в курсе самых актуальных новостей.

Для того, чтобы не пропускать наши публикации, следите за нами в «Фейсбук» и «Вконтакте». Кстати, время от времени там мы разыгрываем призы для ваших питомцев.