PetsToday

1-й информационный зоопортал Украины

dog
Pull

Витівки генетики: чому одні з нас люблять тварин, а інші до них — абсолютно байдужі?

Витівки генетики: чому одні з нас люблять тварин, а інші до них — абсолютно байдужі?

Ви замислювалися, чому люди утримують вдома тварин? Колись вчені пояснювали це «традицією»: якщо дитинство ми провели з пухнастим, цілком ймовірно, також захочемо мати улюбленця у дорослому житті. Але ця теорія втратила актуальність з появою нових відкриттів вчених, до того ж нею не можна пояснити байдужість деяких людей до чотирилапих. Сучасні дослідники стверджують: усі відповіді можна знайти у генетиці.


Кожна третя українська сім’я має бодай одного улюбленця. Більш ніж половина американських сімей утримають щонайменше одного собаку чи кота. У Європі перше місце за кількістю домашніх тварин займає Франція – там домашніх чотирилапих понад 60 мільйонів. На них витрачають час і багато коштів, натомість самі тваринки жодним чином не сприяють накопиченню матеріальних благ. 
Фінансова криза 2008 року майже не вплинула на «зоовитрати» європейців. А минулого року Україна увійшла до десятки країн світу з найбільшою кількістю домашніх котиків. Це свідчить про те, що для більшості власників чотирилапі улюбленці – не розкіш, а невіддільна частина життя, на яку економічні кризи впливають останніми. 


Та окрім шанувальників тваринної компанії серед нас є також абсолютно байдужі до чотирилапих та пухнастих. То що або хто відповідає за прагнення мати улюбленця? 

Відповідь – у генетиці

Останнім часом вчені провели низку досліджень, присвячених впливу тварин на здоров'я їхніх власників. Науковці з'ясували: утримання собаки знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, допомагає впоратися із самотністю, полегшує симптоми депресії.


Але Джон Бредшоу, антрополог Бристольського університету у своїй книзі «Тварини серед нас» з цим твердженням не погоджується. Він каже про аналогічну кількість досліджень, які вказують протилежне: домашні тварини жодним чином не впливають на здоров'я людей, а власники чотирилапих живуть не довше за всіх інших. 
Бредшоу стверджує: навіть, якби усі згадані переваги утримання улюбленців були б реальними, вони мали б вплив лише на сучасних городян, схильних до стресу, депресії та малорухливого способу життя, а не на наших предків-мисливців. Тому новими дослідженнями про цілющі здібності чотирилапих не можна пояснити причини, з яких люди взагалі почали утримувати тварин.


Прагнення мати вдома пухнасте створіння настільки поширене, що може здатися універсальною рисою людської природи. Але це не так. Далеко не кожен з нас має улюбленця. Серед нас багато тих, хто нічого не відчуває ані до домашніх, ані до диких тварин.


Тривалий час у науковому товаристві вважали, що діти, які виросли з чотирилапими, у дорослому житті теж схильні до утримання вихованців. Але нещодавнє дослідження вчених Чиказького університету спростувало цю теорію. Виявилося, що бажання мати тваринку має генетичне коріння. Деякі люди попри умови виховання схильні шукати компанію серед тварин, а деякі – навпаки уникати.


Таким чином, стверджує Бредшоу, унікальні гени, які відповідають за «зв'язок» з тваринками, не є універсальними – бажання мати улюбленця залежить від того, чи є людина носієм такого гену.  Про що свідчить ДНК самих тварин?

Дослідження ДНК сучасних домашніх тварин вказує: кожен окремий вид відокремився від свого дикого предка приблизно 5-15 тисяч років тому. Саме тоді, у палеолітичний або неолітичний період, люди почали займатися худобою – розводити, доглядати її. 


Якусь окрему її частку наші предки сприймали саме як домашніх тварин: утримували поблизу власного житла, що заважало схрещування «улюбленців» з дикими тваринами, наділяли особливим статусом, що перешкоджало їхньому винищенню задля харчування. 


Ті ж самі гени, які сьогодні «змушують» деяких людей брати собак або котиків, могли поширитися серед перших хліборобів-селян. Тому, цілком ймовірно, тодішні товариства, які включали людей з емпатією до тварин, процвітали серед тих, яким доводилося продовжувати покладатися на полювання для видобутку м'яса.

Джерело: The science behind why some people love animals and others couldn’t care less

Назад

Добавить комментарий

НОВОСТИ О ДОМАШНИХ ЖИВОТНЫХ

Обзавестись четвероногим другом – дело несложное, но вот его воспитание, должный уход и правильное питание – это уже вопросы, на которые новоиспеченные владельцы домашних животных не всегда знают ответы. Но это не беда – получить их можно на нашем сайте. Более того, у нас можно ознакомиться с ветеринарными советами и мнениями экспертов по той или иной теме.

Наш зоопортал – интересный сайт, посвященный меньшим друзьям человека. Независимо от того, любите вы кошек или мышек, являетесь владельцем собаки или хамелеона, у нас можно найти ответы на все интересующие вас вопросы.

Так наш раздел «Новости о животных» позволит узнавать самую полезную и актуальную информацию зоомира, оставаться в курсе событий, которые связанны с животными, происходят в Украине и мире.

Хотите первым прочесть обзор только что прошедшей выставки или узнать новые стандарты вакцинации домашних животных? А, может, вам интересно, какие виды рыбок можно содержать в одном аквариуме, а какие – категорически нельзя? Это все и даже больше вы найдете у нас. Мы публикуем для вас интересные и полезные статьи о животных каждый день.

Для вашего удобства на странице «Новости» мы создали удобный рубрикатор, который облегчит поиск интересующего вас материала. В разделе «Наши интервью» можно узнать, что говорят эксперты о том или ином вопросе, раздел «Интересности» хранит в себе самые любопытные статьи о животных, «Полезности» - советы по содержанию и ухожу за питомцами.

В блоке «Породы и виды» мы публикуем статьи, посвященные основным сведениям о том или ином животном, а в рубрике «Советы ветеринаров» - рекомендации специалистов о грамотной заботе о здоровье любимцев. И, конечно же, раздел «Новости» поможет вам оставаться в курсе самых актуальных новостей.

Для того, чтобы не пропускать наши публикации, следите за нами в «Фейсбук» и «Вконтакте». Кстати, время от времени там мы разыгрываем призы для ваших питомцев.