PetsToday

1-й информационный зоопортал Украины

dog
Pull

Конкуренція мавпам, або Вся правда про інтелектуальні здібності риб

Конкуренція мавпам, або Вся правда про інтелектуальні здібності риб

Рибки, зокрема й ті, що мешкають в наших акваріумах, мають репутацію дещо не дуже кмітливих створінь, які швидко усе забувають. Але не доречно ображати їх таким стереотипом: насправді рибки вміють рахувати, можуть знаходити вихід з лабіринту і навіть запам'ятовувати людські обличчя. Вони не менш кмітливі за мавп, можуть пам'ятати деякі особливі речі роками, а ще — орієнтуватися у просторі краще за людей.


Можливо, джерело людської упередженості до риб криється у застарілому уявленні про те, як працює еволюція, припускають вчені.


«Більшість видів риб пройшли приблизно подібний за тривалістю цикл розвитку, що й люди», – розповідає Калем Браун з Університету Маккуорі (Сідней, Австралія), один з редакторів видання «Журнал з біології риб».


Імовірно, що недооцінка пізнавальних здібностей риб пов’язана ще й з тим, що живуть вони у середовищі, що сильно відрізняється від нашого. А також в "усереднених" можливостях підводних істот нас змушує упевнюватися кінематограф.


Наприклад, Дорі, синя рибка-хірург, що страждає на провали у пам'яті, у популярному мультфільмі зображається такою, що забуває побачене і почуте миттєво.


Однак міф про пам'ять риб, що обмежується усього трьома секундами, повністю руйнують результати наукових експериментів.


Популярна золота рибка може зберігати у пам'яті події впродовж трьох місяців, і навіть орієнтуватися в часі.
У дослідженні 1994 року вчені навчали таких підводних мешканців натискати на важіль для отримання винагороди. Зробити це можна було лише протягом однієї визначеної години один раз на добу.


Золоті рибки продемонстрували, що вміють стежити за часом, і натискали на важіль у чітко визначений час.


А, наприклад, ще одна популярна акваріумна рибка меланотенія, або райдужна рибка, близько 11 місяців може пам'ятати шлях, яким можна врятуватися від небезпеки, зазначає Калем Браун:

«Їхні когнітивні здібності нічим не поступаються здібностям наземних тварин, а подекуди навіть випереджають їх».


Приміром, гуппі можуть знайти вихід з лабіринту, що складається з шести послідовних розгалужень. А щоб безпомилково проходити його з першого разу, їм знадобиться лише п'яти днів тренувань.


Автор дослідження, де гуппі продемонстрували такі результати, дослідник Падуанського університету Тайрон Люкон-Зіккато припускає: можливо, подібну навичку відмінної орієнтації у просторі гуппі виробили у дикій природі – там, у водоймах зі швидкою течією, їм необхідно швидко орієнтуватися, щоб уникати безлічі перешкод.


Окрім здібностей до навігації, риби мають ще одну цікаву особливість: вони можуть користуватися знаряддями та інструментами, хоча раніше вважалося, що ця навичка притаманна тільки людям.
Морська риба губан за допомогою каміння може розбивати морських їжаків, щоб діставатися їхнього м'яса. Американські цихліди і сомики таракатум приклеюють свою ікру до листочків і маленьких камінців, щоб за умови небезпеки перетягнути такі «пересувні ясла» в інше місце.


А ще рибка бризкун вміє застосовувати воду як зброю – випускати «водний струмінь» з рота, як з водяного пістолета, щоб збивати комах, що літають над водою. При цьому вона враховує навіть заломлення світла.


Окрім цього, з'ясувалося, що бризкуни можуть розрізняти людські обличчя, хоча раніше вважалося, що на таке здатні лише примати.


Відповідно до результатів дослідження, що проводили фахівці Оксфордського університету у 2016 році, бризкуни можуть знайти знайоме обличчя серед 44 нових.


Дослідники намагалися навчити риб «стрілялися» водою кожного разу, коли ті бачать знайоме людське обличчя. У 89% випадків бризкуни не помилилися.


Так, Стефан Шустер, дослідник Байройтського університету, що спеціалізується саме на бризкунах, впевнений: пізнавальні здібності риб ставлять у новий контекст наші власні здібності – стає зрозуміло, що мозок розвивався задовго до появи на Землі людини.


А що ви думаєте з приводу інтелектуальних здібностей риб?


Джерело: Why fish do not deserve their reputation for forgetfulness?


Назад

Добавить комментарий

НОВОСТИ О ДОМАШНИХ ЖИВОТНЫХ

Обзавестись четвероногим другом – дело несложное, но вот его воспитание, должный уход и правильное питание – это уже вопросы, на которые новоиспеченные владельцы домашних животных не всегда знают ответы. Но это не беда – получить их можно на нашем сайте. Более того, у нас можно ознакомиться с ветеринарными советами и мнениями экспертов по той или иной теме.

Наш зоопортал – интересный сайт, посвященный меньшим друзьям человека. Независимо от того, любите вы кошек или мышек, являетесь владельцем собаки или хамелеона, у нас можно найти ответы на все интересующие вас вопросы.

Так наш раздел «Новости о животных» позволит узнавать самую полезную и актуальную информацию зоомира, оставаться в курсе событий, которые связанны с животными, происходят в Украине и мире.

Хотите первым прочесть обзор только что прошедшей выставки или узнать новые стандарты вакцинации домашних животных? А, может, вам интересно, какие виды рыбок можно содержать в одном аквариуме, а какие – категорически нельзя? Это все и даже больше вы найдете у нас. Мы публикуем для вас интересные и полезные статьи о животных каждый день.

Для вашего удобства на странице «Новости» мы создали удобный рубрикатор, который облегчит поиск интересующего вас материала. В разделе «Наши интервью» можно узнать, что говорят эксперты о том или ином вопросе, раздел «Интересности» хранит в себе самые любопытные статьи о животных, «Полезности» - советы по содержанию и ухожу за питомцами.

В блоке «Породы и виды» мы публикуем статьи, посвященные основным сведениям о том или ином животном, а в рубрике «Советы ветеринаров» - рекомендации специалистов о грамотной заботе о здоровье любимцев. И, конечно же, раздел «Новости» поможет вам оставаться в курсе самых актуальных новостей.

Для того, чтобы не пропускать наши публикации, следите за нами в «Фейсбук» и «Вконтакте». Кстати, время от времени там мы разыгрываем призы для ваших питомцев.