PetsToday

1-й информационный зоопортал Украины

dog
Pull

Як і що пам’ятають собаки?

Як і що пам’ятають собаки?

Мозок собаки, як і всіх високоорганізованих тварин, вміє запам'ятовувати. Але, якщо собаки сприймають світ лише у вигляді елементарних відчуттів, то людина може запам'ятовувати і відчуття, і образи.


Пам'ять песиків буває двох видів: генетична та прижиттєва. Генетична визначає поведінкові моделі, сформовані попередніми поколіннями, зафіксовані в генотипі, і які передаються у спадок.


Генетична пам'ять собак розвинена набагато краще, ніж у людини. Саме вона визначає схильність чотирилапих до зграйного способу життя.


Прижиттєва пам'ять пов'язана з отриманням різнобічного досвіду протягом життя. Вона регулює соціальний аспект поведінки тварини.


Вважається, що у собак розвинені такі види прижиттєвої пам'яті:

  • довгострокова;
  • короткочасна;
  • асоціативна;
  • епізодична.

Коли ми знаємо, яке значення для адаптації тваринки в навколишньому світі має кожен з цих видів пам’яті, можемо краще розуміти мотиви поведінки свого улюбленця в тій чи іншій ситуації.

Довготривала пам'ять

Вона пов'язана з тими аспектами життя, які допомагають виживати та еволюційно розвиватися. Саме цей вид пам'яті бере участь у створенні і розвитку взаємин з людиною, від яких залежать добробут життя улюбленця і продовження роду.


Довготривала пам'ять включає пам'ять відчуттів – зорову, нюхову і слухову, –  яка розвинена у собак набагато краще, ніж у людей, адже чотирилапі мають кращі нюхові та слухові здібності.
Основну інформацію про навколишній світ собаки отримують за допомогою носів. Чотирилапі одночасно можуть пам'ятати кілька тисяч запахів. 


Також песики можуть похвалитися слуховою пам'яттю: вони сприймають широкий діапазон звуків, і можуть орієнтуватися лише ними.

 
При цьому зорова пам'ять у собак не дуже хороша, відповідно, і зорові образи вони запам'ятовують погано. Можна сказати, що наші вихованці бачать носами і вухами.

Короткочасна пам'ять

Вона відповідає за ті події,  що трапилися лише кілька хвилин назад. Цей вид пам'яті не має значної цінності, адже не сприяє набуттю корисного досвіду, а значить, не сприяє і виживанню.

Асоціативна пам’ять

Асоціації грають важливу роль у житті собак: вони надовго і глибоко «ховаються», щоб через значний проміжок часу визначити поведінку тваринки в кожній окремій ситуації. Так, логічного мислення – якого у собак немає – замінюють так звані асоціативні ланцюжки.


Для виникнення такого ланцюжка потрібен зовнішній поштовх. Тоді в схожій ситуації домашній вихованець буде завжди поводитися певним чином. Існують, наприклад, такі асоціативні ланцюжки: «повідець – прогулянка», «миска – їжа», «виконання команди – винагорода».


Процес навчання собаки залучає саме асоціативну пам'ять. Вона є основою вироблення умовних рефлексів, на яких і будується процес дресирування. 
Найміцніші асоціації ті, що стосуються неприємних подій. Немає значення, скільки часу минуло – негативний асоціативний ланцюжок «ветеринарна клініка – біль» змінити майже неможливо.


Дані асоціації не можна назвати пам'яттю про минуле. Для собак існує тільки зараз. І саме тому їх марно карати за події, що відбулися кілька днів тому – вони просто не побудують необхідний асоціативний ланцюжок, адже короткочасна пам'ять недовговічна.

Епізодична і декларативна пам'ять

Наявність у собак епізодичної пам'яті до кінця не доведено. Так, вчені припускають, що чотирилапі можуть запам'ятовувати події, які відбулися деякий час назад. Але однозначно стверджувати про такі можливості собак поки ніхто не взявся.  


Окрім цього, угорські зоопсихологи припускають, що собаки мають зачатки декларативної пам'яті. Це означає, що вони можуть відтворювати якісь дії людини через певний проміжок часу. 


Так, у порівнянні з нашою, собача пам'ять дещо примітивна. Але, завдяки природному відбору, окремі види пам'яті собак – переважно ті, від яких залежить здатність тварини до виживання і продовження роду – розвинені в декілька разів краще. І настільки, що сьогодні собаки залишаються гідними партнерами людини в багатьох сферах людського буття.

Назад

Добавить комментарий

НОВОСТИ О ДОМАШНИХ ЖИВОТНЫХ

Обзавестись четвероногим другом – дело несложное, но вот его воспитание, должный уход и правильное питание – это уже вопросы, на которые новоиспеченные владельцы домашних животных не всегда знают ответы. Но это не беда – получить их можно на нашем сайте. Более того, у нас можно ознакомиться с ветеринарными советами и мнениями экспертов по той или иной теме.

Наш зоопортал – интересный сайт, посвященный меньшим друзьям человека. Независимо от того, любите вы кошек или мышек, являетесь владельцем собаки или хамелеона, у нас можно найти ответы на все интересующие вас вопросы.

Так наш раздел «Новости о животных» позволит узнавать самую полезную и актуальную информацию зоомира, оставаться в курсе событий, которые связанны с животными, происходят в Украине и мире.

Хотите первым прочесть обзор только что прошедшей выставки или узнать новые стандарты вакцинации домашних животных? А, может, вам интересно, какие виды рыбок можно содержать в одном аквариуме, а какие – категорически нельзя? Это все и даже больше вы найдете у нас. Мы публикуем для вас интересные и полезные статьи о животных каждый день.

Для вашего удобства на странице «Новости» мы создали удобный рубрикатор, который облегчит поиск интересующего вас материала. В разделе «Наши интервью» можно узнать, что говорят эксперты о том или ином вопросе, раздел «Интересности» хранит в себе самые любопытные статьи о животных, «Полезности» - советы по содержанию и ухожу за питомцами.

В блоке «Породы и виды» мы публикуем статьи, посвященные основным сведениям о том или ином животном, а в рубрике «Советы ветеринаров» - рекомендации специалистов о грамотной заботе о здоровье любимцев. И, конечно же, раздел «Новости» поможет вам оставаться в курсе самых актуальных новостей.

Для того, чтобы не пропускать наши публикации, следите за нами в «Фейсбук» и «Вконтакте». Кстати, время от времени там мы разыгрываем призы для ваших питомцев.